Najdete zde:

Kolik z vás by rádo vedlo svoje děti k angličtině, ale nedělá to? A kolik z vás proto, že na to jednoduše nemá čas? Když se bavím s rodiči v mém okolí, tak je nedostatek času asi nejčastější odpověď, proč své děti nezkusí seznamovat s angličtinou nebo jiným cizím jazykem doma na rodičovské.

Na tohle nemám čas

Většinou mají představu, že angličtina s dětmi doma vyžaduje velkou přípravu. Že nezbytnou podmínkou je didaktické vedení a stoprocentní pozornost dítěte. Zkrátka, že si musí najít časové okénko, kdy si spolu s dítětem na hodinku v klidu sednou a budou dělat angličtinu. Tyhle představy jsou mylné, ale naprosto pochopitelné. Přesně takto se totiž učila cizí jazyk většina z nás dospělých – ve školní lavici, pod pedagogickým vedením.

Využijte toho, co děláte běžně každý den

Jako rodiče malých dětí jsme ale v úplně jiné situaci. Jsme doma a máme jedinečnou šanci vzít věc do vlastních rukou: cizí jazyk dětem předávat přirozeně, hravě a každý den. Tak, jak už to později ve školních lavicích nikdy nezažijí. Kde na to ale v tom shonu vzít čas? Každý, kdo mateřskou či rodičovskou zažil, je alergický na slovo dovolená. Leckdy se člověku zdá, že není čas na nic, natož učit děti cizí jazyk. A právě v tom je ten zakopaný pes – aby ve vaší rodině zdomácněl cizí jazyk, nepotřebujete kvanta času navíc. Jak to ale provést?
Úplně jednoduše. Vystačíte s vaší běžnou rutinou, s tím, co denně děláte a zažíváte. A právě do těchto situací nenápadně vpravíte cizí jazyk. Pro začátek postačí pár říkanek, písniček a knížek. Dítě si tak krásně zvykne na zvuky cizího jazyka a vy se můžete odrazit dál. Kam všude se dá cizí jazyk propašovat a jak?

Když se mazlíte a laškujete

S malými dětmi se mazlíte určitě často a rádi. Nejen, když je potřeba dítě utišit, leckdy prostě jen tak. Kolik z vás se zcela spontánně v takových okamžicích blízkosti uchýlí k laškovným říkankám v mateřštině. A to je přesně ten moment, kdy můžete svůj repertoár říkanek typu Leze, leze po železe nebo Vařila myšička kašičku obohatit o cizojazyčný ekvivalent. Najdete jich spoustu u mě na blogu, na internetu a pokud nemáte čas hledat, zkuste naši oblíbenou říkankovou knížku Little Hand & Finger Plays.

Pellentesque in ipsum id orci porta dapibus.

Když se něco donekonečna opakuje

Kolik času za den trávíte mytím dětských ruček, oblékáním apod.? Vsadím se, že dohromady to dá klidně i víc než půl hodiny denně. A to jsem ještě zapomněla na koupání. To všechno jsou pravidelně se opakující činnosti, které se úplně báječně hodí pro první krůčky v angličtině. Zkuste si najít třeba vhodnou říkanku na mytí rukou a opakujte ji dětem zas a znovu.

Když je dlouhá chvíle

Sedíte už hodinu v čekárně u doktora a pořád ještě nejste na řadě? I tady se dá krásně pracovat s mluvenými říkankami nebo jejich zpívanou podobou. Nebojte, neznamená to, že budete nutně na celou čekárnu předvádět svoji angličtinu. Někdy stačí si vzít dítě do klína, šeptat mu říkanku do ucha a doprovázet ji náležitými pohyby. Věděli jste, že české Takhle jedou páni má v angličtině spoustu ekvivalentů? Já sama znám nejméně čtyři. :-)

Když stavíte bábovičky

Angličtinu nebo jiný cizí jazyk ale můžete velmi dobře propašovat i ven. Třeba na pískoviště. Nebaví vás už po stopadesáté omílat Otloukej se bábovičko, zkuste třeba Pat-a-Cake. Vlastně existují říkanky na jakékoli roční období. Udělejte si svoji sbírku na jednotlivé aktivity v různých ročních obdobích a společně si je recitujte. Můžete tak mít říkanku pro sáňkování, pro sbírání kaštanů nebo pro hrátky u vody. Mrkněte se pro inspiraci u mě na blogu.

V autě nebo u snídaně

Krom říkanek se také velmi dobře dají využít i písničky. U nás doma vlastně skoro pořád něco hraje a přiznám se, že víc v angličtině než v češtině. Ráno to pomáhá rozjet den a chystání do školy, odpoledne zase navozuje relaxační atmosféru. V autě jsou k nezaplacení! Starší dcerka zná i hodně českých písniček, postaral se o to hudební kroužek pro nejmenší a později předškolní přípravka v ZUŠ. A samozřejmě i prarodiče. Spoustu z nich díky starší sestře zná i mladší Žofka. Takže doma dáváme prostor anglickým. Co rády posloucháme si můžete přečíst tady.

Čas na knížku

Čtete si s dětmi knihy? My jsme četly s první dcerkou téměř pořád. Se druhou je času podstatně méně, ale snažíme se… A víte, že si klidně můžete číst ve dvou jazycích? Je potřeba dodržet pár zásad, mezi ně patří například nepřeskakování z jednoho jazyka do druhého. Založte si samostatnou knihovničku na anglické knížky. Se starší dcerkou máme už od batolecího věku nastaveno, že před usnutím čteme jednu knížku česky a jednu anglicky. Je to pro ni vlastně takové vítězství, protože se tím prodlužuje čas ukládání.

Kolik je to času dohromady?

Zkusili jste si ten čas spočítat? A co myslíte – kolik minut může tímto způsobem vaše dítě za den strávit čas v angličtině nebo jiném cizím jazyce? A kolik času vám to zabralo navíc z vašeho běžného dne?
Mimochodem, víte, že z říkanek se může vaše ratolest snadno posunout k prvním větám? Daleko lépe, přirozeněji a mnohem rychleji, než když bude drilovat slovíčka jako ve škole? A že pomocí dalších hravých a přirozených aktivit se může krásně rozmluvit? Pokud byste chtěli vědět jak na to, vyzkoušejte náš on-line kurz. Ve dvou a půl hodinách vás provedu napříč světem angličtiny a malých dětí – jednoduše, prakticky, hravě a smysluplně.

Related Articles